Ν. Υ. Αιμοδοσίας

Το τμήμα της Ν. Υ. Αιμοδοσίας βρίσκεται στο υπόγειο του νοσοκομείου.

Στελεχώνεται από δύο γιατρούς ( έναν διευθυντή και έναν Επιμελητή Α΄), έξι νοσηλευτές και έναν τεχνολόγο. Είναι υπεύθυνο για τη συλλογή, συντήρηση, έλεγχο και διάθεση των ασκών αίματος που συλλέγονται.

Τελεί υπό την εποπτεία του Εθνικού κέντρου Αιμοδοσίας όπως και άλλα νοσοκομεία των Αθηνών. Υποστηρίζει την ηλεκτρονική καταγραφή, σε βάση δεδομένων, όλων των αιμοδοτών που πραγματοποιούν αιμοδοσία στην περιοχή.

Πραγματοποιεί αιμοληψίες (περίπου 2500 το χρόνο) και εκτός του νοσοκομείου, στην ευρύτερη περιοχή του νομού Βοιωτίας ενώ εξυπηρετεί και 22 συλλόγους εθελοντών αιμοδοτών ευρύτερης περιοχής Λιβαδειάς και Θήβας.

Οι περισσότεροι συλλεγόμενοι ασκοί αίματος προέρχονται από εθελοντές αιμοδότες (το 2016 είχαν δώσει περισσότερες από 1000 ασκούς).

Συνεργάζεται στενά με το κέντρο ενημέρωσης και προσέλκυσης εθελοντών Δοτών μυελού των οστών του νοσοκομείου Πατρών «χάρισε ζωή».

Οι υποψήφιοι αιμοδότες μπορούν να αιμοδοτούν καθημερινά από Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρες από 8,30 πμ. ως 13,00 μμ.
Διαθέτει πλήρως οργανωμένο εργαστήριο ιολογικού ελέγχου, όπου πραγματοποιούνται εξετάσεις AIDS, ηπατίτιδας Α, Β, C και αντισωμάτων αυτής, σύφιλης και ταυτοποίησης ομάδας αίματος, τόσο σε πολίτες όσο και ασθενείς.
Εξυπηρετεί σε μεγάλο βαθμό τις ανάγκες σε αίμα των πολυμεταγγιζόμενων ασθενών και των ασθενών με μεσογειακή αναιμία.

τηλέφωνα & επικοινωνία

2261084114 - 2261084115