Μαιευτική - Γυναικολογική Κλινική

cccccc

Η Μ/Γ κλινική βρίσκεται στο ισόγειο του νοσοκομείου. Διαθέτει 6 ενεργά δίκλινα δωμάτια (12κλινες) & 2 τετράκλινα δωμάτια( 8 κλίνες ) , συνολικά 20 κλίνες.

Αποτελείται από τους εξής χώρους:
Mαιευτική και Γυναικολογική κλινική: με λεχώνες - νεογνά και γυναίκες με γυναικολογικά χειρουργεία, αλλά και διενέργεια σηπτικών χειρουργείων (θεραπευτικές και διαγνωστικές αποξέσεις, αφαιρέσεις πολύποδα και αλλά). Ετήσιος μέσος Όρος επεμβάσεων σε αριθμό : 250 (σηπτικά & άσηπτα).

Τμήμα με θερμοκοιτίδες: ( δυο τον αριθμό, μια εκ των οποίων είναι διακομιδής, σε περίπτωση που χρειαστεί να διακομιστεί νεογνό για πιο εξιδανικευμένη θεραπεία) και φωτοθεραπεία (υποστηρίζεται το rooming in , για αυτό και υπάρχουν κουνάκια φωτοθεραπείας - δυο στον αριθμό - που επιτρέπουν να βρίσκεται το νεογνό από την πρώτη στιγμή με την μητέρα του στο δωμάτιο) & τμήμα περιποίησης νεογνών.

Επείγοντα (μαιευτικά - γυναικολογικά περιστατικά): χώρος όπου αντιμετωπίζονται τα επείγοντα και επιπλέον γίνονται τα no stress test σε έγκυες γυναίκες, προεγχειρητικοί έλεγχοι.

Αίθουσα τοκετών: με την διενέργεια φυσιολογικών τοκετών και καισαρικών τομών (στο χώρο του γενικού χειρουργείου ). Μέσος όρος τοκετών σε αριθμό: 200

Τμήμα Κολποσκοπήσεων : με την διενέργεια κολποσκοπήσεων (υπεύθυνη Ιατρός Κα Βαλλά Αικατερίνη)

Ιατρείο προαγωγής μητρικού θηλασμού μέσα στον χώρο της κλινικής : για υποστήριξη, εκμάθηση και προαγωγή του θηλασμού.

ΤΟ ΕΜΨΥΧΟ ΥΛΙΚΟ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΠΑΡΤΙΖΕΤΑΙ:

Από 3 ιατρούς γυναικολόγους (ένας διευθυντής συντονιστής & δυο επιμελητές),
Από την προϊστάμενη μαία, 5 μαίες/ευτές, από 2 διετούς νοσηλεύτριες (σύνολο: 8 άτομα προσωπικό)

ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ:

(ΓΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΟΛΟ ΤΟ24ωρο) ......2261084253